Na streche Rakúska

MsÚ Revúca 10.10.2017 09:30

Na streche Rakúska

Grosglockner, v preklade aj Veľký zvon. S výškou 3798 m.n.m je najvyšším vrcholom v Rakúsku. Výstup na tento nádherný vrchol pripomínajúci pri troche fantázie zvon je snom určite každého vysokohorského turistu aj horolezca.

Po minuloročnom pokuse o výstup na Mt Blanc a tohtoročných úspešných výstupoch na Triglav (2 864 mnm ), najvyšší vrchol v Slovinsku a Ortler (3 905 mnm), najvyšší vrchol Tirolska, sme sa rozhodli vystúpiť na strechu Rakúska. Tento krát bolo obsadenie výstupového družstva takpovediac z celého Slovenska, Radko Ivarg a Juraj Senko z Revúcej, Samuel Šebo z Topolčian a Erika Mochnacká
z Bardejova.

Celá výprava začala v štvrtok 5. Októbra kde sme sa vlakom presunuli do Bratislavy a odtiaľ v nočných hodinách presun automobilom do rakúskej dedinky Kals am Grosglockner odkiaľ začal náš výstup.
V piatok ráno po úspešnom príchode do Rakúska sme začali vystupovať z nadmorskej výšky cca 1 850 mnm. Postupne cez chaty Lucknerhutte (2 241 mnm) a chatu Studlhutte ( 2 802 mnm ) sme za veľmi nepriaznivých podmienok, množstvo snehu a silnému vetru , vystúpili až do výšky 3 454 mnm kde sme prespali prvú noc v núdzovej miestnosti. V sobotu 7. Októbra v ranných hodinách sme začali vystupovať smerom k vrcholu. Posledných 350 výškových metrov bolo veľmi náročných pretože sa prakticky jednalo už o zimný výstup. Množstvo snehu a neutíchajúci silný vietor nám výstup vôbec neuľahčili. Vpred nás hnala túžba po dosiahnutí vrcholu a krásna modrá obloha , ktorá nás na vrchole čakala. Zhruba po troch hodinách nádherného lezenia a veľkej driny sme dosiahli vrcholu Grosglocknera vo výške 3 798 mnm.

Splnili sme si tak ďalší horolezecký sen. Všetci pevne veríme, že po výstupoch na strechu Slovinska, Tirolska, Rakúska a takmer aj strechu Európy nás čakajú ďalšie zaujímavé výstupy. S Pozdravom Radko Ivarg.

Komentáre k článku

Pre pridanie príspevku sa musíte prihlásiť