Sobota, 15. August 2020
uložené (5)

Revúcke listy online

Stránka Vám, občanom mesta Revúca, zabezpečí informačný servis o aktuálnych udalostiach v oblasti samosprávy, kultúry, školstva, športu, ale aj o uskutočnených či nadchádzajúcich podujatiach.

15. August
Zaujímavosti

Predstavuje sa vynovené Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie NsP Revúca

Mgr. Patricia Šefranová
16.07.2019 14:29:03

Nemocnica s poliklinikou, n.o. Revúca od začiatku nového roka zaviedla zmeny a novinky s cieľom skvalitnenia služieb pre mamičky z nášho regiónu. Oddelenie prešlo procesom rekonštrukcie priestorov, boli zavedené viaceré inovácie v rámci vybavenia pôrodného sálu, ale došlo aj k personálnym zmenám.
Hlavným zámerom tejto obmeny oddelenia bolo zabezpečiť motiváciu mamičiek, aby sa rozhodli pre pôrod v lokálnej nemocnici a aby si následne prostredníctvom komplexnej starostlivosti, ktorá má zabezpečiť pozitívne prežívanie pôrodu, odniesli z nemocnice tie najpríjemnejšie spomienky.

„Ako mnohé iné zdravotnícke zariadenia na Slovensku aj naša nemocnica nebola dlhé roky rekonštruovaná. Rekonštrukciu nemocnica dokázala urobiť zo sponzorstva miestnych podnikateľov, ako aj jednotlivcov, pričom má prispieť k zvýšeniu komfortu pre hospitalizované pacientky. Vieme, že je potrebné pravidelne investovať do modernizácie nielen zdravotníckej techniky, ale aj priestorov a udržiavať ich na úrovni doby. Naša nemocnica má 60 rokov, postavili ju naši predkovia z dôvodu, aby nemuseli ženy chodiť rodiť niekoľko kilometrov od domova a rodiny ako dakedy napr. do nemocnice v Likieri. Na rekonštrukciu sme nemali vlastné finančné krytie, preto sme sa rozhodli osloviť sponzorov: miestnych podnikateľov. Odozva bola úžasná. Aj z malých príspevkov sme urobili pekné veci. Revúcka pôrodnica patrí počtom pôrodov medzi najmenšie v Banskobystrickom kraji, ročne sa v nej narodí od 240 do 300 detí. Doteraz sa tu väčšinou narodili detičky, ktoré sa na svet pýtali nečakane. Boli to akútne - komplikované pôrody, kde išlo o dva životy. Keďže sme pôrodný sál obnovili, aby sa u nás mamičky lepšie cítili, boli by sme radi keby sa väčšina mamičiek rozhodla rodiť v našej pôrodnici. To bola pre nás výzva, aby sme umožnili čo najlepšie podmienky pre mamičky s deťmi, aby si vybrali na príchod svojho dieťatka našu pôrodnicu. Rekonštrukcia je skromná, zahŕňala predovšetkým stavebné práce. Komplexne zrekonštruované boli elektrické rozvody, sociálne zariadenie, novorodenecký box, prípravovňa pred pôrodom aj samotná pôrodná sála a nechýbajú ani nové pôrodné postele, ktoré sme financovali z poskytnutej dotácie na základe uznesenia vlády číslo 58 zo dňa 12.2.2019.“ prezradila Mgr. Janette Hrbálová, riaditeľka NsP, n.o. Revúca.

Oddelenie personálne zabezpečujú: primár MUDr. Stanislav FILKOR / vrchná sestra Valéria WEISZOVÁ, lekári: MUDr. Marcel Hrebenár / MUDr. Vasyl Kachala / MUDr. Peter Lukčo / MUDr. Bibiana Sedláková / MUDr. Ivan Mrázik / MUDr. Adriana Rusová / MUDr. Pavol Babej

S akými službami sa ako budúce mamičky na oddelení stretnete?
Tehotenská poradňa - starostlivosť až do poslednej doby pôrodnej.
Psychofyzická príprava na pôrod – zameraná na fyzickú časť, ktorá spočíva v pravidelnom precvičovaní cvikov špeciálne určených a psychickú časť, ktorá spočíva v získavaní informácií o tehotenstve, pôrode a popôrodnom období.
Relaxačné prípravy na pôrod - hydroterapia, muzikoterapia, aromaterapia, úľavové polohy, fit lopty, sprchový kút.
Pokojné rodinné zázemie - prítomnosť rodinného príslušníka počas 1. doby pôrodnej i pôrodu.
Bonding, resp. povedané kontakt „telo na telo“, kedy sa po priložení dieťatka na telo matky vytvára silné puto a láska na prvý dotyk.
Samoprisatie novorodenca, odber pupočníkovej krvi, dotepanie pupočníka – fyziologická norma, ktorá okrem iného pomáha okamžitému kontaktu bábätka s matkou hneď po pôrode.

Na oddelení  sa plánuje aj zriadenie nadštandardného pôrodného boxu, v ktorom bude pre budúcu mamičku pripravená posteľ a sprchový kút a v ktorom bude môcť so sprevádzajúcou osobou zotrvať prvú, druhú aj tretiu dobu pôrodnú.

Lekári oddelenia majú vysokoodborné skúsenosti s vedením pôrodu koncom panvovým (zadočkom) aj inštrumentálnymi pôrodmi, v akútnom prípade v spinále a s vedením pôrodu po cisárskom reze. Primár oddelenia sa špecializuje na gynekologickú operatívu, ktorá predstavu rozsah od krátkych niekoľkominútových zákrokov a pokračuje až po rozsiahle operácie, na ktorých častokrát spolupracuje s ďalšími odborníkmi. Vykonáva všetky druhy gynekologických operácií, čo najviac výkonov v 1-dňovej ambulantnej starostlivosti, avšak preferuje operácie miniinvazívnou chirurgiou, ktorá sa vyznačuje nižšou intenzitou pooperačných bolestí, krátkou rekonvalescenciou a rýchlym návratom do normálneho života.

MUDr. Stanislav Filkor je najmladší primár na Slovensku. Jednoducho povedané: je ten typ lekára, ktorého bude chcieť spoznať každá mamička. Jeho otec je dlhoročným primárom na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Michalovciach, mama je lekárkou Všeobecnej ambulancie pre dospelých v Michalovciach. Aj keď jeho detským snom bolo stať sa horolezcom, rozhodol sa pre gynekológiu. Svoj odbor považuje za jedinú oblasť medicíny, v ktorej sa človek stretáva so šťastím a pozitívnou energiou. Vo svojej profesii uprednostňuje prirodzený priebeh pôrodu, citlivo riadeného vlastnými hormónmi bez vonkajšieho zásahu, pretože je podľa neho nevyhnutné, aby žena vnímala pôrod ako prirodzený dej a nie ako záchranu života dieťaťa. Na pôrodnej sále sa snaží byť sám sebou, je zástancom toho, že aj na sále sranda musí byť, ale v pracovnom tempe a nasadení sa nepoľavuje. „Pôrod pokladám za biologický proces, ktorého výsledkom je zázračný okamih, okamih prvého neprerušovaného kontaktu matky a dieťaťa, v ktorom nastávajú chvíle počiatočnej radosti a lásky.“

A ako vníma svoje poslanie vrchnej sestry Valéria Weiszová? „Pôrod je najsilnejší pozitívny zážitok v živote ženy. V momente, kedy žena privádza svoje dieťatko na svet má v sebe veľa obáv i strach a akékoľvek ruchy z okolia ju môžu veľmi rýchlo zneistiť, preto sa snažíme vytvárať vzťah dôvery s pacientkou a sprevádzať ju počas pôrodu formou fyzickej podpory a psychickej pohody.“

Oddelenie poskytuje komplexnú odbornú starostlivosť s ohľadom na individuálne potreby pacientiek. Je to malé oddelenie rodinného typu, kde panujú výborné kolektívne vzťahy. Každý prvý utorok v mesiaci sa na oddelení uskutočňuje "Stretnutie s primárom pre budúce mamičky", kedy sa ako budúca rodička môžete nielen prísť pozrieť na priestory pôrodnice, vrátane pôrodnej sály a nanovo zrekonštruovaných nadštandardných izieb, ale aj spoznať ambiciózny, ochotný a empatický kolektív s jasnou víziou: „Neustále vytvárať príjemné prostredie s pomocou ľudských hodnôt lekárov, stále modernejšieho vybavenia, rozširovania služieb a zvyšovania štandardu priestorov s dôrazom na individuálny prístup k budúcej mamičke.“

Informácie o tom čo je potrebné si do pôrodnice doniesť a aký je cenník jednotlivých služieb nájdete na webovej stránke NsP Revúca alebo kliknite TU.

Ani Revúca nezabúda: Mesto organizuje spomienkové oslavy vypuknutia Slovenského národného povstania
Priority podpornej činnosti AVF

Internetový portál Revúcke listy ONLINE

Samospráva mesta Revúca neustále hľadá možnosti, ako čo najefektívnejšie informovať svojich občanov o dianí v meste. Na základe toho, primátor mesta Ing. Július Buchta rozhodol o znovuobnovení internetovej stránky www.revuckelisty.sk, ktorá prešla kompletným redizajnom – zmenou grafického dizajnu stránky a zabezpečením kompatibility s modernými mobilnými zariadeniami.

Registration