Revúčania sa pokúsia zdolať najvyšší vrch Západnej Európy Mont Blanc

Rastislav Kučerák 03.06.2016 09:06

Keď sa sny stavajú skutočnosťou. Expedícia na strechu Európy.

Štyria kamaráti sa rozhodli splniť si svoj sen a uskutočniť výstup na Mont Blanc.

"Každý z nás vie do čoho ide, a každý z nás to chce. Siahnuť si na dno svojich síl, pokračovať aj pri maximálnom vyčerpaní a po hodinách s 25-30kg ruksakom na pleciach zaspávať v pohodlí svojho stanu pod miliónmi hviezd. O tom všetkom to presne je. Posúvať hranice a prekonávať sa."

Po mesiacoch fyzických a materiálnych príprav sa Radko Ivarg, Dušan Petro, Marek Krkoška a Juraj Senko v piatok 3.6.2016 večer chystajú na dlhú cestu až do mestečka Chamonix, odkiaľ zahája výstup a pokúsia sa dosiahnuť vrchol Mont Blancu - 4810mnm.

"Samotný výstup začína v mestečku Le Houches (1010 m n. m.), odtiaľ pokračujeme turistickým chodníkom až k chate Tete de Rouse (3167 m n. m.) pri ktorej plánujeme rozložiť stany a prespať.

Ďalšie ráno nás čaká skorý budíček, okolo tretej hodiny ráno. Budeme mať pred sebou pravdepodobne najťažší úsek našej cesty, cestu skalnatým a strmým kuloárom po chatu Gutier ( 3817 mnm), kde strávime ďalšiu noc v stanoch.

Ak bude ďalšie ráno priaznivé počasie, pokúsime sa dosiahnuť cieľ našej cesty. Po ceste budeme mať núdzový bivak Ref. Vallot (4362 m n. m.), okolo ktorého budeme pokračovať na samotný vrchol Mont Blanc (4810 m n. m.).

Budeme mať pred sebou dlhý zostup a ešte dlhšiu cestu domov. "

Mont Blanc (4 810 m n. m.) je najvyšší vrch Álp a Západnej Európy. Leží na francúzsko-talianskej hranici v masíve Mont Blanc v Savojských Alpách. Vrch je pokrytý mnohými ľadovcami, najväčší z nich sa volá Mer de Glace. Ako prvý na vrchol vystúpili 8. augusta 1786 Jacques Balmat a Michel-Gabriel Paccard. Prvá žena, ktorá vystúpila na Mont Blanc, bola v roku 1808 Mária Paradisová.

Štvorčlennej posádke držíme palce a o ich postupe sa Vás pokúsime priebežne informovať.

Komentáre k článku

Pre pridanie príspevku sa musíte prihlásiť