Sto dní v práci poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja

Ing. Július Buchta 18.04.2018 09:12

Začiatkom decembra 2017 zložili poslanecký sľub zvolení kandidáti za poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja. V župnom parlamente okres Revúca a mesto Revúca zastupuje Ing. Július Buchta, SNS.  Po uplynutí povestných 100 dní sme požiadali Ing. Buchtu, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva v Revúcej a zástupcom primátorky mesta, aby toto obdobie zhodnotil .

Do funkcie poslanca krajského poslanca ste vstupovali s istými predstavami, predsavzatiami a plánmi na zveľadenie okresu a mesta Revúca. Sto dní nie je veľa, ale  viete už teraz povedať , čo sa Vám podarilo pre nás „vyboxovať“ a na čo ste hrdí?

Sto dní je naozaj málo na to aby sa niečo podarilo. V prvom rade je to preto, lebo prišlo k zmene vo vedení  VÚC a stým súvisiacimi zmenami na úrade, kde ešte chvíľu potrvá, kým bude fungovať naplno. Je to presne to isté aj v mojom prípade. Potreboval som sa zorientovať, spoznať ľudí, získať nové kontakty a pochopiť fungovanie celej župy vrátane toho čo je a čo nie je v kompetencii pôsobenia VÚC. V súčasnosti mám rozpracované projekty ako detská LSPP v Revúcej, cestné komunikácie a stredné školy v okrese. Detská LSPP by mala byť v okresnom meste ako Revúca samozrejmosťou, ale bohužiaľ je to teraz v plnej kompetencii ministerstva zdravotníctva - o tom však v samostatnom článku už čoskoro. Cesty a hlavne naša najdôležitejšia, ktorá prechádza cez mesto už potrebuje kompletnú rekonštrukciu.  Rozpočet je na tento rok už rozdelený a samozrejme peniaze vyčlenené na túto konkrétnu cestu nie sú. Rozpočet je však „živý“ dokument, ktorý sa pretvára počas celého roka a ja teraz hľadám spôsob ako peniaze nájsť. Je to však veľmi zdĺhavý proces lebo keď na jednu odpoveď čakám 30 dní tak sa to všetko predlžuje. Pre mňa ako pre človeka, ktorý sa snaží všetko promptne riešiť je to niečo nepochopiteľné. Fungovanie stredných škôl je samostatná kapitola a pre mňa zatiaľ trochu neznáma problematika. Mám však nejaké myšlienky, ktoré chcem v budúcnosti presadiť. Som veľmi rád, že sa mi podarilo dostať do komisie Regionálny rozvoj a cestovný ruch, lebo konečne budem môcť začať plniť svoje plány (sľuby), ktoré prinesú nielen do nášho mesta ale aj do celého okresu akési oživenie. Vidím veľký potenciál rozvoja cestovného ruchu, lebo sme zatiaľ ešte „neopozeraná“ a  krásna čaťt Slovenska. Zistil som, že je tu pár zanietených podnikateľov ktorým sa oplatí dať priestor na realizáciu. Medzi  moje ďalšie povinnosti ako poslanca ZBBSK je  byť členom rád stredných škôl a konkrétne sú to GMK, PSLG, SOŠ Gen. Viesta v Revúcej a Gymnázium v Tornali. Takže práce je naozaj dosť a aj keď to možno na verejnosti tak nevidno všetko zaberá veľmi veľa času. Chcel by som viac informovať občanov o mojej práci, ale zatiaľ si robím sám aj sekretárku a tak to absolútne nestíham. To však neznamená, že nerobím. Verím však že po dlhšom období (rok aj viac) sa výsledky dostavia a ľudia si povedia že som bol prínosom pre náš Gemer.

 V krajskej politike ako poslanec župného parlamentu pôsobíte po prvýkrát? Čo Vás príjemne prekvapilo, resp. nepríjemne zaskočilo pri práci poslanca  na jeho pôde?

 Vo VÚC (slovo župa vo mne vyvoláva myšlienky na časy Rakúsko-Uhorska, ktoré neboli pre nás Slovákov pravé najlepšie) je veľmi cítiť politiku, čo je veľmi odlišné v porovnaní s mestským parlamentom. Pokiaľ chce človek niečo dosiahnuť, musí niekde urobiť ústupok, alebo hlasovať niekedy aj zato, začo  nie je celkom presvedčený a to už je také typické pre parlamentnú politiku. Čo mi osobne veľmi vadí je, že sa stále vyťahujú veci na predchádzajúce vedenie a venuje sa im veľa času. Ja ako nový poslanec neviem, čo všetko sa v minulom volebnom období udialo a pravdu povediac ma to ani nezaujíma. Pre mňa je dôležitá budúcnosť a to čo urobíme pre BBSK my teraz. Som skôr zato, aby sme využili čas a energiu na rozvoj kraja a osobné spory si riešme mimo zastupiteľstva.

V rozhovore pre Revúcke listy pred časom ste uviedli že župy sú zbytočné inštitúcie. Zmenili ste názor?

Viem si spokojne predstaviť, že tie kompetencie ktoré má teraz VÚC by malo mesto a dokonca by to bolo jednoduchšie. Horšie to už je pre menšie obce v okrese, ktoré fungujú v inom režime. (bez prednostov a personálu) Takto sa napr. za cesty v správe VÚC musíme dovolávať v Banskej Bystrici. Nie všetci občania vedia, že sú cesty v meste, ktoré mestu nepatria a nemôžu na nich ani realizovať  opravy. Tak isto je to aj v školstve, zdravotníctve a pod. Na druhej strane je to v našom meste a tak sa my musíme postarať, aby sa to dalo do poriadku.  Takže názor som nezmenil, ale takto to je v súčasnosti nastavené a tak musíme aj my pracovať. Práve preto som išiel kandidovať za poslanca BBSK, aby som vedel v meste ale aj v okrese ovplyvniť veci v správe VÚC.

Ste členom Komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri Zastupiteľstve BBSK. Čím sa v komisii zaoberáte, čo riešite?

Vzhľadom k tomu, že chvíľu trvalo kým vznikli komisie a kým začali vôbec fungovať, tak v tejto sme ešte nezasadali. V podstate to bude to isté ako to robíme v Komisii na ochranu verejného záujmu aj v mestskom parlamente ktorej som členom. Dohliadnuť na to, či sa majetok poslanca zodpovedá jeho príjmom, či nemohlo dôjsť ku korupcii, prípadne riešiť podnety podané na konkrétneho poslanca a pod. U mňa je to celkom jednoduché, keďže toho veľa nemám, je to spočítané hneď. (smajlík)

Spolupracujete s ďalšími dvoma poslancami BBSK za revúcky okres pri realizácii plánov, resp. pracujete už na konkrétnych spoločných projektoch?

  Samozrejme, bez toho by to ani nešlo. Napriek tomu, že sme v rôznych poslaneckých kluboch presadzujeme spoločne záujmy pre náš okres. Ako som už spomínal 100 dní je ešte málo na to aby sme mali nejaké výsledky. Konkrétne projekty zatiaľ nemáme, ale budú z oblasti sociálnej, cestovného ruchu, školstva a dopravy. Nedávno sme spolu prerozdelili dotácie podľa VZN č. 25/2014 pre všetky obce a mestá okresu a som presvedčený, že ani jeden starosta či primátor v okrese nebude nespokojný. Snažíme sa plniť si naše záväzky tak, aby sme boli pre náš región prínosom.

Ďakujeme za rozhovor. Katarína Kvetková

Komentáre k článku

Pre pridanie príspevku sa musíte prihlásiť